Rozhovor Sarah's History

14. června 2016 v 7:00 | Cedor |  Rozhovory (NEAKTIVNÍ)
Ahoj,

Dneska to bude další rozhovor tentokrát se Sarah's History. Tak pojďme na to :)Co tě přimělo založit si blog?

Blogů jsem měla mnoho - zkoušela jsem například psát o módě, poté jsem se nějakou dobu pokoušela o tvorbu povídek. Vždy jsem se ale nějak dostala k historii. Když jsem v zmíněném blogu o "holčičích záležitostech" celá nadšená vydala článek o životu Coco Chanel, nedočkala jsem se příliš pozitivního ohlasu; že prý "dějepis nemá na blogu co dělat". Loni o prázdninách jsem si usmyslila, že je obrovská škoda, aby lidé měli k dějepisu takový odpor, a tudíž je nutné s tím něco dělat, a tak jsem si založila blog Sarah's history. Mí kamarádi mi tehdy říkali, že to nemá smysl, že nikdy nenajdu tolik lidí se stejnými zájmy, jako mám já, a akorát budu zklamaná. Ovšem jak je o mně známo, když se do něčeho pustím, chci to dotáhnout až do konce dokázat těm, co mne odrazovali, že to bylo zbytečné. Ani nevíte, jak nadšená jsem z toho, kolik takových lidí se našlo, a že jich stále přibývá! Opravdu jsem ani ve snu nečekala takový ohlas a nesmírně si toho vážím.

Jak dlouho se věnuješ historii?

Vlastně odmalička. Ráda jsem si prohlížela obrázky panovníků a poslouchala maminku, jak mi čte o jejich zajímavých životech. Asi ve třetí třídě jsem si našetřila peníze a šla si koupit jednu knihu, kterou jsem si přála už dlouho (a protože bylo daleko do všech narozenin, svátků, Vánoc a já nevím čeho všeho, bylo mi jasné, že pokud tuto koupi přenechám na rodičích, jen tak brzo se nedočkám). Byla to bílá A4 a psalo se v ní o manželkách českých panovníků. Tam jsem poprvé narazila na Marii Terezii, která mne ihned uchvátila, a měla jsem postaráno o zábavu na několik dalších let. Nu, možná i celý život.

Je někdo kdo tě v historii zajímá nejvíce? A proč?

Je to již zmíněná Marie Terezie, která se mi zalíbila svou inteligencí, rozvážností, humorem, energií do života a takovým tím "klasickým ženským myšlením", což se nebála použít v politice. Ale nejvíc se mi vždy líbilo, že byla rodinný typ. Milovala z celého srdce svého manžela a, ač se to možná některým nezdá, i své děti. A právě u těch dětí najdeme další zajímavé osudy, z nichž nejbližší mi je Josef II. a Mariina Tereziina nejmilejší dcera, Marie Kristina.


Znalosti, které používáš do článků vyhledáváš nebo je opravdu znáš?

Netroufla bych si psát o někom, o kom nic nevím, a tak vždy strávím několik hodin studováním jeho osoby, než se do něčeho takového pustím. Člověk ovšem takové věci nikdy nemůže prostě "vědět" odjakživa, vždy si je musíš někde najít.

Jaký umělecký sloh se ti líbí nejvíce? A proč?

Nejraději mám rozhodně rokoko. Líbí se mi ta elegance, šedé paruky, široké sukně, korzety, všude samé mašle, růže a pivoňky. A i ta pánská móda byla skvělá, ty bílé punčochy jsou přímo rozkošné. Ó, a ta hudba! Bylo to období mírně přehnané etikety, ve kterém se kladl důraz na ženskou krásu. Ovšem někteří si myslí, že to bylo příliš zženštilé; neříkám, že nebylo, ale když si to vezmeme jinak, v dnešní době tomu tak rozhodně není a na to, o čem rokoko bylo, se zcela zapomíná. A když se pak mezi lidmi chováte slušně, jste považováni za blázna.

Máš tak dobrý vztah jako k historii ještě k něčemu jinému? Popř. k čemu?

Dalo by se říci, že k hudbě - přímo zbožňuji Wolfganga Amadea Mozarta či Antonia Salieriho; jejich skladby dokážu poslouchat celé hodiny. Naopak moc nemusím Strausse. Vřelý vztah mám i k malířům. Mezi mé nejmilejší patří Martin van Meytens, Jean Marc Nattier, Jean Etienne Lioatrd či Josef Hickel, a aby se neřeklo, že všichni tito pánové žili za rokoka, zmíním i jednoho, který se jmenoval Albert Lynch.

Jaký máš názor na dobu, ve které žiješ?

Hrozné, hrozné, hrozné. Hrozná móda, hrozná hudba, hrozný přístup k etiketě, všechno hrozné. Maminka mi vždyky říkala, že nemůžu pořád na všechno nadávat a tuhle dobu ignorovat. Ale vždyť já si uvědomuju i jejích předností - vždyť mám blog, Facebook, dívám se na televizi, mám telefon a tak podobně. Když už to tu je, tak to budu používat, ale raději bych žila v době, kdy tady nic podobného nebylo.

Oblíbený historický film nebo seriál?

Amadeus. Sama uznávám, že z pohledu historie není úplně přesný, ale to nemění nic na tom, jak moc se mi líbí. A navíc tam skvěle ztvárnili Josefa II. - ten herec (tuším, že to byl Jeffrey Jones) mu byl neskutečně podobný.

Oblíbená doba? Proč?

18. století (vím, už jsem s tím trapná). A důvody? Rokoko, ó, to krásné rokoko, a v této době navíc žili lidé, kteří mi jsou tak blízcí. Ovšem každá doba má něco pro sebe, nedá se říci, která je nejlepší. Každému "sedne" jiná.

Chceš něco říct na konec čtenářům?

Nechovejte se tak, jak ostatní chtějí, abyste se chovali. Myslete si, co chcete, poslouchejte si, co chcete, dělejte si, co chcete. Jděte za svým snem, nenechte se odradit a buďte sami sebou. (Neznamená to ovšem, že hned musíte chodit do obchodu pro rohlíky v paruce a krinolíně; to bych si jakožto rebelka troufla akorát tak já, ale musela bych počítat s tím, že mě povezou do Opavy, kde strávím nějakou dobu v blázinci.) A nakonec bych všem moc chtěla poděkovat za podporu!

Děkuji Sarah za její rozhovor. Moc si toho cením, že blogeři semnou rozhovory dělají a já to pak mohu vydat:). Odpovědi Sarah jsem neměnil takže všecko co je zde uvedeno jsou její slova:) Tak stejně jako u Cinciny
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Gil Gil | Web | 14. června 2016 v 13:37 | Reagovat

:) Moc děkuji za tento báječný rozhovor! Sarah mám nesmírně ráda a znám ji už dlouho a přesto jsem se zde dozvěděla nějaké věci, které jsem nevěděla. Otázky i odpovědi jsou perfektní, moc zajímavé, čtivé a milé! :-)
A hezký blog

2 frisbeedogs frisbeedogs | E-mail | Web | 14. června 2016 v 16:26 | Reagovat

Sarah mám ve favorite pages právě díky jejím normálním názorům :-)

3 tinka77 tinka77 | Web | 15. června 2016 v 14:59 | Reagovat

:-)  :-)  :-)

4 Natálie Natálie | Web | 15. června 2016 v 17:35 | Reagovat

taky mám ráda období rokoka.. :D skvělý rozhovor.. :)
(cedore, nevím jak to děláš, ale když mě opustí nálada na blog, tak na tebe vždy nějakou náhodou natrefím, a nějak mě to nakopne zase zpět.. :) )

5 Bezejmenná Bezejmenná | E-mail | Web | 15. června 2016 v 21:03 | Reagovat

Krásné a propracované otázky i odpovědi!

6 cincina cincina | Web | 16. června 2016 v 18:35 | Reagovat

Tenhle rozhovor se mi moc líbí:) Navíc blog znám, ráda tam chodím a zbožňuji články, které Sarah píše:)

7 Whirpy Whirpy | E-mail | Web | 26. června 2016 v 14:04 | Reagovat

Sarah je zajímavá a originální blogerka, párkrát jsem k ní už zavítala.
Naše rodinná knihovnička se taky pyšní asi deseti knihami z dob Habsburské dynastie, ale musím se přiznat, že to je spíše parketa mojí mamky, já mám raději třeba knížku o Kateřině Veliké.

Nicméně moc pěkný rozhovor. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama