Holocaust | Cedor |

27. ledna 2016 v 8:00 | Cedor |  Já o...
Ahoj, dneska je Den památky obětí holocaustu. A já bych na uctění památky všem, kteří zahynuli při druhé světové válce rád napsal článek. Jak asi víte tak mě druhá světová válka hodně zajímá (což můžete pochopit z toho, že mám v desiGnu Annu Frankovou, furt se mi o ní zdá a celkem často se mi zdá i o válce). Pro ty co neví co to je holocaust (myslím si, ale že to víte všichni) tak vám to napíšu. Je to vlastně nacistická politika, ale když se řekne holocaust tak je tím myšleno i všechny koncetrační tábory, cele a všechno co s tím souvisí.

Druhá světová válka vypukla roku 1939. Hodně židovských rodin bylo deportováno do koncetračních táborů něteří měli štěstí a nedostali se do vyhlazovacích táborů, ale do pracovních (když řeknu štěstí tak to zní dost blbě, ale nevím jak jinak to napsat). Ti co se dostali do vyhlazovacích například Osvětim tak byli rádi, když se odtamtud dostali živý. Je hodně verzí proč Hitler rozpoutal válku říká se, že měl syfilis a tím ho nakazila židovská holka. Pravdou, ale je že měli moc peněz a to se mu nelíbilo. Sestra, která to probírala na gymplu říkala, že prý mu jedni židi zaplatili, aby je nechal utéct a on jim na to ustoupil, ale pak zjistili(ti židi), že v koncentračním táboru nechali ještě jednu ženu tak se pro ní vrátili znova mu zaplatili a utekli. A Hitler si zjistil kde jsou a nechal je zabít. Celé to začalo tím, že začalo válčit Polsko a Německo kolem 8-10 září Němci zautočili na Varšavu a Polsko se samozřejmě bránilo. 17. Září Polsko podniklo protiútok, ale skončilo to tak, že Němci Varšavu oblíklíčili a Polsko bylo kapitulováno.

Ale chci to zaměřit pro oběti války takže budu spíše psát o židech a dalších (v rodině nemám nikoho kdo by byl v koncetračním táboru nebo tak, ale moje babička z mamčiné strany se narodila 2 roky před skončením války a babička z otcovi strany se narodila rok po skončení války)
Ačkoliv Osvětim existovala už dlouho (podle záznamů o ní byla první zmíňka roku 1179) tak roku 1940 z ní byl koncentrační tábor. Zde přišlo o život víc než 60 miliónů lidí. Denně posílali do plynových komor 10 000 lidí (když počítáme mužskou i ženskou část). Věžně lákali na teplou vodu, když tam přišli zamkli je a nasypali tam plyn. Jedna žena, která dnes ještě žije říkala, že prý ten plyn cítili a dokonce i kouř z plynových komor Nemám rád televizi Novu, ale na toto jsem se podíval, když to vysílali 2 roky zpátky. Paní tam popisuje jaké to v Osvětimi bylo. (Obrázky tu dávat nebudu, ale když si napíšete do google holocaust tak mi nepříjde jako moc dobrý nápad je tu dávat). V Osvětimi přicházeli o život židi, romové, homosexuálové prostě snad všichni. Z Osvětimi se dalo utéct pouze jednou cestou a to jen pokud lidé měli štěstí, protože tam hlídali psi. Ale utěk jednoho všězně znamenala smrt 10 dalších, kteří byli s uprchlíkem ve skupině. Ale nebýt dvou tak by se svět nedověděl co se tam dělo, protože utekli a celému světu o tom řekli. Díky nim potom hrůza v Osvětimi skončila.

Toto je plán Osvětimi. Je sice v Polštině, ale to snad nevadí. V Osvětimi vězňům oholili vlasy, vzali brýle, boty a když tam dnes pojedete všechno tam je pořád.
takhle lidé spali. Na dřevěných trámech a bez peřin a polštářů v zimě.
Druhá světová válka je nejhorší událost v dějinách lidstva. Pokud se ptáte tak i rodina Frankovích tam byla (v Osvětimi). Ale zemřela tam pouze Edith (mamka Anny) na vyhladovění protože si myslela, že Anna a Margot se vrátí z Bergen Belsenu tak pro ně skladovala chleba. Otto Frank druhou světovou válku přežil a Margot s Annou zemřely v Bergen Belsenu...

Anna a Margot mají i památník na místě kde stál Bergen Belsen (Britové jej spálili).
V Bergen Belsenu zemřelo přes 100 000 zajatců. Tento tábor nebyl vyhlazovací, ale lidé zde umírali kvůli špatným hygienickým podmínkám, zima a nemoce. Zemřel zde Josef Čapek a Anna Franková...

Nevím co k tomu víc napsat. Bylo to prostě hrozné a nesmí se zapomenout. A podle mě se blíží kvůli muslimům i třetí světová válka (pokud už není, ale zatím to nikdo neřekl). . Já vím, že v tomto článku jsem hodně věcí nezmínil, ale je mi z toho smutno. Určitě to není poslední článek o Anně nebo o válce, opravdu mě to hodně zajímá a rád bych, aby tyto články byli součástí mého blogu. Pokud jste měli někoho z rodiny v koncetračním táboře (a nevadí vám o tom mluvit) můžete mi do komentářů napsat bližší informace. Loučím se s vámi. Děkuji za přečtení.
Ahoj!
Cedor.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Whirpy Whirpy | E-mail | Web | 27. ledna 2016 v 17:15 | Reagovat

Pěkný článek k dnešnímu dni plný zajímavostí. Podmínky v táborech ať pracovních nebo vyhlazovacích, prostě všech byly strašné a lidé, kteří ty hrůzy přežili museli mít více než tuhý kořínek.
Příběh paní Marty Kottové jsem tady zmínila u mě na blogu, ty loňské střepiny mě docela vzaly.
Těším se na další články o Anně a o válce, protože o to víc je článek lepší, když píšeš o něčem co tě zajímá.

2 cincina cincina | Web | 27. ledna 2016 v 19:10 | Reagovat

Krásný článek:) Jsem ráda, že mám s někým takovéto společné téma, protože mě 2. světová válka velmi zajímá a nemám se moc s kým o tom bavit.
Letos se dokonce naše třída chystá do Osvětimi, takže se na to moc těším, protože jsem tam nikdy nebyla a určitě to bude skvělý a hlavně emotivní zážitek.
To, že je dneska den věnovaný obětem holocaustu, jsem věděla a ráno při oblékání jsem si na to vzpomněla. Ale nijak zvlášť to neprožívám no.
A ten speciál Střepin jsem viděla a moc dobře si to pamatuju!:)

3 Beatricia Beatricia | Web | 27. ledna 2016 v 19:13 | Reagovat

Lidstvo je nepoučitelné. Třetí světová válka probíhá; je zákeřná a plíživá a o to nebezpečnější. Bojují proti sobě dvě kultury, z nichž ta jedna je agresívní, nesmiřitelná a vražedná. :-)

4 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 27. ledna 2016 v 20:04 | Reagovat

O druhé světové válce mám celkem dost prostudované a ohledně toho Polska bych si dávala celkem pozor, jak to vůbec bylo... Neříkám, že na chudáka Hitlera zaútočilo Polsko, ale jen že to bylo více problematické, nikdo pořádně neví, jak to vůbec bylo. Jen jsem chtěla říct, že Adolf nebouchl jen tak z ničeho pěstí do stolu, že si zabere Polsko a jeho vojska tam napochodovaly. Němci se například přestrojili za Poláky a zaútočili na vlastní rozhlasovou stanici...

Jinak byl jsi někdy v Osvětimi? Pro takového nadšence jako jsi ty by to byla nezapomenutelná událost. Já tam byla dvakrát a pokaždé jsem z toho měla takový mrazivý pocit... Až do konce života na to budu pamatovat.

5 cedor cedor | Web | 27. ledna 2016 v 20:07 | Reagovat

[4]:  děkuju :) nebyl ake chystám se tam s taťkou a se školou :)

[2]: děkuju :) možná se tam potkáme :)

6 mumbi mumbi | Web | 28. ledna 2016 v 19:24 | Reagovat

tak to se přidávám do skupinky. :-) vlastně mě tohle bralo už odjakživa. a i když to není zrovna hezký pohled na všechno co se najde na internetu, stejně jsem si řekla, že bych se chtěla na ta místa podívat. když jsem byla v Terezíně, jakože ještě v ghettu to na mě moc nedoléhalo, možná to bylo hodně nezáživným průvodcem, ale na Malé pevnosti už to nabralo jiné obrátky - možná že i skvělým průvodcem - tam to na mě všechno dolehlo, i když to bylo sice 'jenom' pevnostní vězení, ale člověk si prostě v tu chvíli uvědomí, že může být rád, že už to (možná?) skončilo a že nežije v té době. dozvěděla jsem PLNO informací a příští rok bych ráda do Osvětimi, kam škola každoročně jezdí. nejvíc mi projel mráz po zádech když jsem stála v umývárně, kterou vybudovali těsně před tím než přijel na kontrolu Červený kříž, poznamenávám, že ty umyvadla a tak bylo stále z té doby, nezrekonstruované, pravé.
každopádně, ať Terezín nebo Osvětim, z obojí mrazí, když víš, že stojíš na místě, kde se děly takový hnusný nelidskosti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama